EDA-5 Türkçe versiyon

EDA-5, New York, NY, ABD’deki Columbia Yeme Merkezi’nde geliştirilen yarı yapılandırılmış bir görüşme yöntemidir. Bu görüşme yöntemi, DSM-5 kriterlerine göre yetişkinlerde (16 yaş ve üstü) yeme bozuklukları teşhisine yardımcıdır ve yalnızca yeme bozukluklarının tanısal değerlendirmelerini yapmak için yeterli eğitim ve tecrübeye sahip klinisyenler tarafından kullanılmalıdır.


EDA-5, klinik ortamlarda herhangi bir ödeme gerektirmeden ücretsiz olarak kullanılabilir. Bu görüşme yönteminin Türkçe versiyonuna ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayın. Not: Görüşme yöntemine erişmek için Google Chrome tarayıcısı  kullanılmalıdır.

EDA-5 Türkçe versiyon

Türkçe versiyon Ezgi Deveci, H. Özlem Sertel Berk ve Başak Yücel tarafından adapte edilmiştir. EDA-5’in Türkçe versiyonu ile ilgili sorularınız için Ezgi Deveci ile irtibata geçebilirsiniz. E-posta: ezgideveci@yandex.com

EDA-5’in geliştirilmesiyle ilgili ve görüşmenin psikometrik özellikleri hakkında bilgi için, bkz.: Sysko et al. The Eating Disorder Assessment for DSM-5 (EDA-5): Development and validation of a structured interview for feeding and eating disorders. International Journal of Eating Disorders, 2015 Jul; 48 (5): 452-63.

Kullanıcı Kılavuzunun İngilizce versiyonuna “The Handbook of Assessment and Treatment of Eating Disorders” (Chapter 10) isimli kitaptan ulaşılabilir.